reprezentacja i reklama, koszty reprezentacji, koszty reklamy
A A A

Gazeta Podatkowa nr 11 (1468) z dnia 5.02.2018

VAT od wydatków reprezentacyjnych w kosztach firmowych

Naliczony podatek od towarów i usług dotyczący nabywanych przez firmę usług gastronomicznych, kwalifikowanych jako wyłączone z kosztów podatkowych wydatki na cele reprezentacyjne, może podlegać rozliczeniu w firmowych kosztach podatkowych. Podlega on odniesieniu w ciężar kosztów, o ile wydatki gastronomiczne zostały poniesione przez firmę w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła ich powstawania.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Występująca z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej spółka z o.o. jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka należy do międzynarodowej grupy, która zajmuje się doradztwem strategicznym oraz dostarczaniem do innych spółek wyspecjalizowanych usług wymagających wysokich kompetencji. W prowadzeniu swojej działalności spółka nabywa usługi gastronomiczne na potrzeby związane ze spotkaniami pracowników firmy z jej kontrahentami. Celem odbywanych przez pracowników spotkań jest przede wszystkim omówienie rozpoczęcia współpracy lub analiza dotychczasowych kontaktów handlowych z aktualnymi kontrahentami oraz monitorowanie projektów bieżących. Wydatkami ponoszonymi na omawiane usługi spółka nie obciąża podatkowych kosztów uzyskania przychodów, z uwagi na to, że kwalifikuje je w podatku dochodowym od osób prawnych jako wydatki na reprezentację wyłączone z kosztów w oparciu o art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o pdop.

W zaprezentowanym stanie faktycznym spółka miała wątpliwości dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku VAT naliczonego od nabytych usług gastronomicznych, który nie podlega odliczeniu na podstawie art. 86 ust. 1 w zw. z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Źródłem tych wątpliwości, jak wskazała spółka, jest brak możliwości rozliczenia przedmiotowych wydatków w rachunku podatkowym. O rozstrzygnięcie tej kwestii spółka zwróciła się do organu podatkowego.


ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:

Organ podatkowy w wydanej interpretacji wskazał, że poniesiony przez podatnika wydatek podlega rozliczeniu w kosztach uzyskania przychodu, gdy są spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
     
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
     
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
     
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
     
  • został właściwie udokumentowany,
     
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o pdop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Następnie organ podatkowy podkreślił, że katalog wydatków wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych, znajdujący się w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop, ma charakter zamknięty. Wśród wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów ustawodawca wymienił w pkt 28 koszty reprezentacji poniesione m.in. na usługi gastronomiczne. Z kolei odnosząc się do możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych podatku VAT naliczonego przy nabyciu tych usług organ wskazał, że w świetle przepisów ustawy o pdop podatek VAT generalnie nie stanowi kosztu podatkowego. Wyjątek od tej zasady przewiduje jednak art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdop, który pozwala w ściśle określonych przypadkach na rozliczenie go w kosztach. W oparciu o przywołany przepis kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony m.in. w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, czyli w sytuacji opisanej przez spółkę.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 stycznia 2018 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.327.2017.1.AP)

 Komentarz redakcji 
Możliwość rozliczenia w kosztach podatkowych naliczonego podatku VAT, w oparciu o przepis przywołany przez organ, skutkuje zmniejszeniem zobowiązania w podatku dochodowym, co stanowi swoistą formę skompensowania nieodliczonego podatku od towarów i usług. Dlatego należy podkreślić, że nie dotyczy ona sytuacji, w których podatnik miał możliwość dokonania odliczenia podatku VAT, ale z różnych przyczyn z niej nie skorzystał.

www.ReprezentacjaiReklama.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź!
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.