reprezentacja i reklama, koszty reprezentacji, koszty reklamy
A A A

Gazeta Podatkowa nr 40 (1185) z dnia 18.05.2015

Koszty zakupu folderów reklamowych

Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której poniosłem wydatki na wydruk folderów reklamujących moją firmę. Foldery te będę rozdawał klientom oraz potencjalnym klientom. Czy poniesiony z tego tytułu wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu? Jeśli tak, to w którym momencie?

Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych (art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o pdof). W przypadku działalności gospodarczej reprezentacja polega na wywołaniu jak najlepszego wrażenia przy reprezentowaniu firmy na zewnątrz. Zatem wydatki, których celem jest stworzenie dobrego wizerunku podatnika oraz jego działalności, nie mogą obciążać kosztów podatkowych.

Do kosztów podatkowych na ogólnych zasadach, wynikających z art. 22 ust. 1 ustawy o pdof, mogą być natomiast zaliczone wydatki o charakterze reklamowym, tzn. takie, które mają na celu zachęcić potencjalnych klientów do zakupu towarów lub usług u danego przedsiębiorcy. Kosztami uzyskania przychodów będą więc koszty reklamy poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Wydruk folderów reklamujących firmę ma na celu kształtowanie popytu na dane towary, usługi lub markę poprzez zachęcenie jak największej liczby klientów do nabywania towarów lub usług u danego przedsiębiorcy. Omawiane foldery nie mają charakteru reprezentacyjnego, gdyż przekazanie ich klientom nie spowoduje, że Czytelnik w ten sposób zbuduje pozytywny wizerunek swojej firmy. Tym samym wydatki na wydruk folderów reklamujących firmę Czytelnika mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej przez niego działalności.


Wydatki na foldery reklamowe mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.


Koszty związane z zakupem folderów reklamowych stanowią koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami i w związku z tym podlegają one zaliczeniu do kosztów podatkowych w momencie ich poniesienia. U podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów będzie to dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do jego zaksięgowania (art. 22 ust. 6b ustawy o pdof). Natomiast u podatników prowadzących księgi rachunkowe - dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie faktury (rachunku) lub innego stosownego dokumentu (art. 22 ust. 5d ustawy o pdof).

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60