reprezentacja i reklama, koszty reprezentacji, koszty reklamy
A A A

Poradnik VAT nr 15 (399) z dnia 10.08.2015

Prezenty przekazywane kontrahentom oraz gościom firmy

Spółka wręcza swoim gościom i kontrahentom kwiaty. Czy takie przekazanie podlega opodatkowaniu VAT?

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT należy rozumieć również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów m.in. na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, a także wszelkie inne darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z powyższego zatem wynika, że nieodpłatne przekazanie prezentów, np. kwiatów podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podatnik może jednak skorzystać z regulacji pozwalającej na wyłączenie tej czynności z opodatkowania, jeśli przekazywany nieodpłatnie towar spełnia kryteria prezentu o małej wartości, a jego przekazanie dokonywane jest na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Przez prezenty o małej wartości – stosownie do art. 7 ust. 4 ustawy – rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2) których przekazania nie ujęto w powyższej ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

W pierwszej kolejności należy więc uznać, iż na podatniku będzie ciążył obowiązek naliczenia podatku VAT należnego w sytuacji, gdy wręczane klientom prezenty (kwiaty) nie będą spełniały definicji prezentu o małej wartości. Obowiązek opodatkowania tego przekazania powstanie na podstawie ww. art. 7 ust. 2 ustawy VAT.

Jednak jeśli mieszczą się one w tej definicji, to podatnik nie będzie zobowiązany do wykazywania VAT należnego od tych nieodpłatnych przekazań.

Jak wspominano na wstępie opodatkowanie nieodpłatnych przekazań towarów jest uzależnione od tego, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT od ich nabycia. Z kolei prawo do odliczenia jest uzależnione do tego, czy taki zakup był związany z czynnością opodatkowaną.

Należy zwrócić uwagę, że w tego rodzaju sytuacjach możliwe są dwa rozwiązania. Po pierwsze podatnik może uznać, że kupowane towary, które następnie mają zostać nieodpłatnie przekazane w formie prezentów, nie będą związane z działalnością podlegającą opodatkowaniu – wówczas podatnik nie będzie miał prawa do odliczenia podatku. Jest to konsekwencją planowanego przeznaczenia towaru dla celów czynności nieopodatkowanych. W takim przypadku z uwagi na brak prawa do odliczenia podatnik nie będzie musiał opodatkowywać nieodpłatnego przekazania towarów. Z kolei związek z czynnościami nieopodatkowanymi potwierdzać będzie brak prawa do odliczenia VAT.

W drugim przypadku podatnik może uznać, że skoro zakup towarów służy wyłącznie prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej ma prawo do odliczenia VAT. W konsekwencji zakup tych towarów, przeznaczonych następnie do nieodpłatnego przekazania, będzie łączył się z prawem do odliczenia podatku naliczonego. Z kolei prawo do odliczenia przy zakupie będzie skutkować tym, że czynność nieodpłatnego przekazania trzeba będzie opodatkować.

Co do zasady rezultat ekonomiczny w obu przypadkach jest taki sam.

Reasumując

Zdaniem redakcji przekazanie kwiatów kontrahentom oraz gościom firmy jest formą reklamy i reprezentacji, czyli jest to czynność związana z działalnością firmy. W związku z tym, jeśli firma prowadzi sprzedaż opodatkowaną, to zakup prezentów dla kontrahentów uprawnia do odliczenia VAT naliczonego i jednocześnie zobowiązuje do wykazania podatku należnego od ich przekazania (jeśli nie spełniają one definicji prezentów o małej wartości).

www.ReprezentacjaiReklama.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź!
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.