reprezentacja i reklama, koszty reprezentacji, koszty reklamy
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 3 (1190) z dnia 20.01.2024

Udział w imprezie firmowej osób spoza firmy a koszty podatkowe

Spółka z o.o. zorganizowała spotkanie świąteczne dla dziennikarzy, z którymi współpracuje przy okazji różnego rodzaju akcji marketingowych. Czy wydatki poniesione na organizację takiego spotkania mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, czy też są to wyłączone z kosztów podatkowych wydatki na reprezentację?

Naszym zdaniem, w omawianym przypadku najbezpieczniej będzie, jeśli spółka nie ujmie w kosztach uzyskania przychodów wydatków na organizację imprezy świątecznej dla dziennikarzy.

Zasady kwalifikacji wydatku do kosztów podatkowych

Zgodnie z zasadą ogólną, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały wyłączone z tych kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP (i odpowiednio art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF). Co ważne, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych (art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o PDOP i art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PDOF). Kosztem podatkowym mogą być natomiast, na zasadach ogólnych, wydatki na reklamę.

Reprezentacja/reklama dla celów CIT

Ustawodawca nie określił, co należy rozumieć pod pojęciem reprezentacji czy reklamy, jednak wykształciła się w tym zakresie praktyka, zgodnie z którą:

a) reprezentacja - to przede wszystkim każde działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia; wydatki na reprezentację to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenia swojej zasobności, profesjonalizmu, przy czym kwestia wystawności, okazałości czy też ponadprzeciętności nie ma żadnego znaczenia,

b) reklama - to działania podmiotu gospodarczego, mające na celu kształtowanie popytu na dane towary, usługi lub markę, poprzez zachęcenie jak największej liczby potencjalnych klientów do nabywania towarów i usług tego podmiotu gospodarczego; reklama może być realizowana za pomocą rozmaitych środków wyrazu oraz przy użyciu zróżnicowanych środków przekazu, w tym poprzez prezentowanie danego towaru lub usługi, jego cech jakościowych, użytkowych, zalet technicznych, a także poprzez rozpowszechnianie logo firmy; każda z tych form, jeżeli jest stosowana w określonych okolicznościach, spełnia funkcje reklamowe, gdyż jest identyfikowana z daną firmą i oferowanymi przez nią towarami/usługami, zwiększając ich rozpoznawalność oraz pośrednio zachęcając do ich nabycia; można rozróżnić reklamę towaru, usługi, marki czy samej firmy (przedsiębiorcy).

Tak wynika np. z interpretacji indywidualnych Dyrektora KIS z 12 października 2023 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.436.2023.1.SG oraz z 2 maja 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.43.2023.4.JG.

Udział w imprezie świątecznej dziennikarzy a koszty podatkowe

W zakresie wydatków ponoszonych na organizację imprezy świątecznej należy wskazać, że gdy w imprezie uczestniczą pracownicy czy członkowie ich rodzin, to wydatki na organizację takiej imprezy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (pisaliśmy o tym w BI nr 34 z 1 grudnia 2023 r.).

Odmienne stanowisko organy podatkowe zajmują jednak w odniesieniu do udziału w imprezie osób spoza firmy. Uznają one mianowicie, że są to wyłączone z kosztów podatkowych wydatki na reprezentację. Tak wynika np. z interpretacji indywidualnych Dyrektora KIS:

  • z 12 października 2023 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.436.2023.1.SG - zdaniem organu podatkowego, kosztem podatkowym nie mogą być wydatki na organizację imprezy okolicznościowej w części przypadającej na udział w tej imprezie m.in. przedstawicieli samorządu terytorialnego (na terenie którego działa spółka) wraz z osobami towarzyszącymi, przedstawicieli kontrahentów i partnerów biznesowych wraz z osobami towarzyszącymi,
  • z 16 sierpnia 2021 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.203.2021.1.AP - zdaniem organu podatkowego, kosztem podatkowym nie mogą być wydatki związane z udziałem kontrahentów, dziennikarzy czy polityków w imprezach integracyjno-szkoleniowych, zorganizowanych dla pracowników (lub byłych pracowników).

Jak stwierdził organ podatkowy w drugiej z tych interpretacji:

"(...) fakt, że niejako przy okazji organizacji (...) spotkań, w związku z uczestnictwem w nich kontrahentów, polityków, czy dziennikarzy udaje się osiągnąć pewne szeroko rozumiane cele marketingowe nie uprawnia do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z uczestnictwem ww. osób w tych spotkaniach. Spotkania integracyjno-szkoleniowe (w tym okolicznościowe) dla pracowników (...), nie są imprezą reklamową, targami, kongresami, czy konferencją. Zupełnie inny jest bowiem przedstawiony we wniosku charakter i cel tych spotkań. W konsekwencji wydatki związane z uczestnictwem w tych spotkaniach ww. osób nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, gdyż ich związek z uzyskaniem przychodów, czy też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów jest zbyt odległy. Ponadto zauważyć trzeba, że takie okoliczności wskazane przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku, jak "budowanie przyjaznej atmosfery do prowadzenia rozmów biznesowych i wszelkiego rodzaju negocjacji", "uzyskanie rozgłosu w mediach", "konsultowanie kierunków zmian legislacyjnych, które mogłyby w sposób pozytywny oddziaływać na branżę energetyczną w Polsce (w tym na ceny świadczonych przez spółkę usług)" jednoznacznie wskazują, że wskazane we wniosku wydatki w zanegowanej przez Organ części noszą znamiona reprezentacji. (...)"

Uwzględniając powyższe - naszym zdaniem - najbezpieczniej będzie, jeśli w sytuacji, o której mowa w pytaniu, spółka nie ujmie w kosztach uzyskania przychodów wydatków na organizację imprezy świątecznej dla dziennikarzy. Organ podatkowy może bowiem uznać, że są to wyłączone z kosztów podatkowych wydatki na reprezentację.

www.ReprezentacjaiReklama.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź!
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.